Svatý Valentýn

Svatý Valentýn


Co je Svatý Valentýn?

Pravděpodobně všichni víme, že Svatý Valentýn je svátek všech zamilovaných, intimního partnerství a lásky obecně, který se slaví už tradičně 14. února. Někdo Svatý Valentýn považuje za komerční svátek, americký svátek, nebo jako nutné zlo, jiní jsou zase rádi, že mají příležitost na Svatý Valentýn obdarovat své milované a blízké a vše pečlivé plánují. My Vám však osvětlíme, jak tedy Svatý Valentýn vlastně vznikl, jak to s ním tedy bylo a je dnes.

Kdo byl svatý Valentýn?

Svatý Valentýn je pojmenován podle jednoho kněze, později svatého, Valentýna, který za vlády římského císaře Claudia II. tajně oddával mladé páry, ač to sám císař zakazoval. Svatý Valentýn byl podle všech dokladů tedy skutečnou historickou osobností. Svatý Valentýn byl poté císařem popraven, právě 14. února a tím vznikl romantický svátek Svatého Valentýna.

Nová éra svátku svatého Valentýna

Na počátku 20. století pak byla tradice svátku Svatého Valentýna obnovena právě v Americe (odtud ten název „americký svátek“), kdy se jeden výrobce vánočních přáníček ocitl na pokraji bankrotu. A tak si vzpomněl na svátek svatého Valentýna, který se tam od roku 1907 slaví.

Kde se slaví svatý Valentýn?

Svatý Valentýn se slaví v anglosaských zemích, poslední dobou se tento svátek šíří do kontinentální Evropy. Postupně s globalizací můžeme tedy říct, že se svatý Valentýn slaví všude na světě.

Jak se Svatý Valentýn slaví dnes?

Dnes už je Svatý Valentýn součástí i naší kultury, každoročně své milované obdarováváme tradičními „valentýnkami“ – zamilovanými přáníčky, pánové kupují květiny ve velkém, kupují se plyšoví medvídci, bonboniéry a celý valentýnský večer zakončíme příjemnou večeří při svíčkách. Svatý Valentýn je spojován se symboly srdce, rudé růže, či holubice.

Potěšte tedy i vy své blízké milými a hlavně originálními dárky ke svátku Svatého Valentýna!